Teknologiat tutuksi koko perheelle

Takana on jälleen yksi menestynyt teknologiatapahtuma lapsille. Maanantaina 22.5.2023, Satakunta Testbed yhteistyössä KidsLikeUs -hankkeen, Soteekki-palvelukeskuksen ja Lapsis-yhdistyksen kanssa toteutti jälleen teknologiailtatapahtuman. Tapahtuma jaettu tutustumispisteisiin, joissa oli esillä aktivoivia tuotteita kuten Mototiles -liikuntalaatat, Blazepodit, LudoFit-laskettelupeli, rauhoittumisen ja rentoutumisen apuvälineitä esim. Somnox unityynyrobotti, Taikofon, aistilaatat, painokoira, painokäärme, Paro-hyljerobotti ja sen ystävä-kissarobotti sekä ohjelmointirobotti mTiny. Tapahtumaan osallistui noin 30 lasta vanhempineen ja jotkut teknologiat kuten kanadalaisen yrityksen LudoFit vaativat lapsia kärsivällisesti jonottamaan vuoroaan. Myös Paro-hylje oli monen lapsen suosikki. Sen hoitaminen ja silittely oli varsinkin pienemmistä lapsista kiinnostavaa. Yleisesti lapset suhtautuvat teknologiaan ennakkoluulottomasti kokeillen. Moni vanhempikin löysi rentoutusvälineistä uusia mahdollisuuksia myös omaan käyttöönsä.

Lapsis ry:n kanssa suunniteltiin yhteistyötä ja jalkautumista yhdistyksen tapahtumiin kuten vauvakahvilaan muuallekin Satakuntaan.

Kuvat ja teksti: Anja Poberznik